تبلیغات
ولای حیدر - جواب این سوال که امام علی بالاتر است یا انبیاء را از خود حضرت بشنویم
از صعصعة بن صوحان روایت است كه، وى هنگامى كه على(علیه السلام) به حكومت رسید بر آن حضرت وارد شد و گفت:

اى امیرمؤمنان، شما برترید یا آدم ابوالبشر؟
فرمود: خودستایى زشت است، [ولى بدان كه] خداوند به آدم فرمود: (تو و همسرت در بهشت جاى گزینید و از همه چیز بخورید جز این درخت . . . ) [ولى آدم از آن درخت خورد] اما با آن كه خداوند بیشتر چیزها را براى من مباح كرده بود من از آنها دست كشیدم و پیرامون آنها نگشتم.


پرسید: شما برترید یا نوح؟
فرمود: نوح قوم خود را نفرین كرد و من هیچ گاه بر ظالمان و غاصبان به حق خودم نفرین نكردم، و فرزند نوح كافر بود ولى دو فرزند من سرور جوانان اهل بهشتند.

پرسید: شما برترید یا موسى؟
فرمود: خداوند موسى را به نزد فرعون فرستاد و موسى گفت: (مى ترسم كه مرا بكشند)،  ولى من هنگامى كه رسول خدا (صلى الله علیه و اله و سلم) مرا براى تبلیغ سوره برائت فرستاد كه آن را در موسم حج بر قریش قرائت كنم هیچ نترسیدم با آن كه بسیارى از سران و گردان آنها را كشته بودم، رفتم و آن سوره را بر آنان قرائت كردم و از آنان نترسیدم.

پرسید: شما برترید یا عیسى بن مریم؟ فرمود: مادر عیسى در بیت المقدس بود، چون هنگام زایمان او فرا رسید شنید كه كسى مى گفت: بیرون رو كه اینجا پرستشگاه است نه زایشگاه، اما مادر من فاطمه بنت اسد چون هنگام زایمانش فرا رسید در حرم بود، پس دیوار كعبه شكافت و شنید كه كسى مى گوید: داخل شو، و او داخل در وسط خانه شد و من در آنجا به دنیا آمدم، و این فضیلت را هیچ كس پیش از من و پس از من دارا نبوده و نیست.


----------------------------
منبع : سایت گفتگوی قرانیطبقه بندی: شبهات، امام علی(ع)، ولایت فقیه و امام شناسی،